Vishay/Dale CRCW08052K26DHEAP
CRCW08052K26DHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K26DHEAP
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K26DHEAP.pdf
Availability of CRCW08052K26DHEAP
QUANTITY
CRCW08052K26DHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K26DHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K26DHEAP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K26DHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K26DHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K26DHEAP Details Description
Related parts for CRCW08052K26DHEAP
AC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL YLW DIFF datasheet.pdf