Vishay/Dale CRCW08052K40FHEAP
CRCW08052K40FHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K40FHEAP
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K40FHEAP.pdf
Availability of CRCW08052K40FHEAP
QUANTITY
CRCW08052K40FHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K40FHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K40FHEAP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K40FHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08052K40FHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K40FHEAP Details Description
Related parts for CRCW08052K40FHEAP
INTERFACE MODULE DB25 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE TERMINAL BLOCK 1M datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS DL 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
M12 PANEL FEEDTHRO PCB STR A-COD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 140MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf