Vishay/Dale CRCW08052K80FKEAHP
CRCW08052K80FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052K80FKEAHP
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08052K80FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08052K80FKEAHP
QUANTITY
CRCW08052K80FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052K80FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052K80FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052K80FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW08052K80FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052K80FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08052K80FKEAHP
RES SMD 84.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 16POS datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 7C 7#16S PIN RECP WALL datasheet.pdf
HUBPORT USB datasheet.pdf
CONN DC-500GHZ TERM F/F BNC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf