Vishay/Dale CRCW08052R20FNTA
CRCW08052R20FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R20FNTA
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R20FNTA.pdf
Availability of CRCW08052R20FNTA
QUANTITY
CRCW08052R20FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R20FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R20FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R20FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R20FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R20FNTA Details Description
Related parts for CRCW08052R20FNTA
RECTIFIER BRIDGE 200V 2.0A D-38 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW SNPACT MIN SPST NO 0.110" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH MAC 208-PBG datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 10-DFN2626P datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRIAC 700V 12A datasheet.pdf