Vishay/Dale CRCW08052R55FKEAHP
CRCW08052R55FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R55FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R55FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08052R55FKEAHP
QUANTITY
CRCW08052R55FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R55FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R55FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R55FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW08052R55FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R55FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08052R55FKEAHP
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 28POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.24UF RADIAL datasheet.pdf