Vishay/Dale CRCW0805316RFKTA
CRCW0805316RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805316RFKTA
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805316RFKTA.pdf
Availability of CRCW0805316RFKTA
QUANTITY
CRCW0805316RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805316RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805316RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805316RFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805316RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805316RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805316RFKTA
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 14.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf