Vishay/Dale CRCW0805360KJNEA
CRCW0805360KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805360KJNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805360KJNEA.pdf
Availability of CRCW0805360KJNEA
QUANTITY
CRCW0805360KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805360KJNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805360KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805360KJNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805360KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805360KJNEA Details Description
Related parts for CRCW0805360KJNEA
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1" datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC POWER MONITR/SEQUENCER 28TQFN datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
THC RIBBON BK P310F datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf