Vishay/Dale CRCW08053K01FKEAHP
CRCW08053K01FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K01FKEAHP
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K01FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08053K01FKEAHP
QUANTITY
CRCW08053K01FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K01FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K01FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K01FKEAHP
Related LinksCRCW08053, CRCW08053K01FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K01FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08053K01FKEAHP
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf