Vishay/Dale CRCW08053M74FKTA
CRCW08053M74FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053M74FKTA
Brief Description
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053M74FKTA.pdf
Availability of CRCW08053M74FKTA
QUANTITY
CRCW08053M74FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053M74FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053M74FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053M74FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053M74FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053M74FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053M74FKTA
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 27MM X 27MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 25POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf