Vishay/Dale CRCW08053R01FNTA
CRCW08053R01FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R01FNTA
Brief Description
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R01FNTA.pdf
Availability of CRCW08053R01FNTA
QUANTITY
CRCW08053R01FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R01FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R01FNTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R01FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R01FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R01FNTA Details Description
Related parts for CRCW08053R01FNTA
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HM2DK3467RLF MPAC DISCR KEY RCPT datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SO datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf