Vishay/Dale CRCW08053R30FKEA
CRCW08053R30FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R30FKEA
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R30FKEA.pdf
Availability of CRCW08053R30FKEA
QUANTITY
CRCW08053R30FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R30FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R30FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R30FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R30FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R30FKEA Details Description
Related parts for CRCW08053R30FKEA
IC AMP AUDIO 10W STER POWERSO20 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 4MM 6.69" datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 9A SYNC datasheet.pdf