Vishay/Dale CRCW08053R48FNTA
CRCW08053R48FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R48FNTA
Brief Description
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R48FNTA.pdf
Availability of CRCW08053R48FNTA
QUANTITY
CRCW08053R48FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R48FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R48FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R48FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R48FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R48FNTA Details Description
Related parts for CRCW08053R48FNTA
CAP FILM 0.039UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf