Vishay/Dale CRCW08053R83FKTA
CRCW08053R83FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R83FKTA
Brief Description
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R83FKTA.pdf
Availability of CRCW08053R83FKTA
QUANTITY
CRCW08053R83FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R83FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R83FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R83FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R83FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R83FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053R83FKTA
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 132.41VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 125MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.2A datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf