Vishay/Dale CRCW080540K7FKTA
CRCW080540K7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080540K7FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080540K7FKTA.pdf
Availability of CRCW080540K7FKTA
QUANTITY
CRCW080540K7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080540K7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080540K7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080540K7FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080540K7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080540K7FKTA Details Description
Related parts for CRCW080540K7FKTA
RES SMD 287K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE BLACK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 484-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG CONTROLLER SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
820UF 200V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf