Vishay/Dale CRCW080541R2FKTA
CRCW080541R2FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080541R2FKTA
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080541R2FKTA.pdf
Availability of CRCW080541R2FKTA
QUANTITY
CRCW080541R2FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080541R2FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080541R2FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080541R2FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080541R2FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080541R2FKTA Details Description
Related parts for CRCW080541R2FKTA
CONN SPRING CONT 04 POS .177 SMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.046" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 4.76"L X 15.75"W datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf