Vishay/Dale CRCW0805470KFKTC
CRCW0805470KFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805470KFKTC
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805470KFKTC.pdf
Availability of CRCW0805470KFKTC
QUANTITY
CRCW0805470KFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805470KFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805470KFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805470KFKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805470KFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805470KFKTC Details Description
Related parts for CRCW0805470KFKTC
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 37.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC VOLTAGE TRANSLATOR 12-UMLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf