Vishay/Dale CRCW08054M02FKTA
CRCW08054M02FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054M02FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08054M02FKTA.pdf
Availability of CRCW08054M02FKTA
QUANTITY
CRCW08054M02FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054M02FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08054M02FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054M02FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08054M02FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054M02FKTA Details Description
Related parts for CRCW08054M02FKTA
IC CTRLR HOTSWAP HV AUTO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.174 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
06P MTA156 HDR ASSY FL ST 30AU datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf