Vishay/Dale CRCW08054M02FKTA
CRCW08054M02FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054M02FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08054M02FKTA.pdf
Availability of CRCW08054M02FKTA
QUANTITY
CRCW08054M02FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054M02FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08054M02FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054M02FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08054M02FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054M02FKTA Details Description
Related parts for CRCW08054M02FKTA
CAP ALUM 27UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
24W PLUG HSG ASSY GREY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TP ACTUATOR BUTTON GREEN datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf