Vishay/Dale CRCW08054R02FKEAHP
CRCW08054R02FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054R02FKEAHP
Brief Description
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08054R02FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08054R02FKEAHP
QUANTITY
CRCW08054R02FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054R02FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08054R02FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054R02FKEAHP
Related LinksCRCW08054, CRCW08054R02FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054R02FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08054R02FKEAHP
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU I960 80MHZ 168CPGA datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf