Vishay/Dale CRCW0805510KJNEAHP
CRCW0805510KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805510KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805510KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0805510KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0805510KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805510KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805510KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805510KJNEAHP
Related LinksCRCW08055, CRCW0805510KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805510KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805510KJNEAHP
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8.76MM datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf