Vishay/Dale CRCW080551K1FKEC
CRCW080551K1FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080551K1FKEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080551K1FKEC.pdf
Availability of CRCW080551K1FKEC
QUANTITY
CRCW080551K1FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080551K1FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW080551K1FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080551K1FKEC
Related LinksCRCW0805, CRCW080551K1FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080551K1FKEC Details Description
Related parts for CRCW080551K1FKEC
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 10MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 9A TO220-2 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GL/W SN/PB datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
SFP+ 1X1 CAGE W/HOLE datasheet.pdf
FUSE BOARD 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf