Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG51HE3/52
SMBG51HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG51HE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG51HE3/52.pdf
Availability of SMBG51HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG51HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG51HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG51HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG51HE3/52
Related LinksSMBG51, SMBG51HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG51HE3/52 Details Description
Related parts for SMBG51HE3/52
CONN COVER FRONT 14POS POLAR.100 datasheet.pdf
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
HEATSHRINK 12.70MM ID 50MM L datasheet.pdf
26500 5C 5#20 PIN RECP datasheet.pdf
20V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf