Vishay/Dale CRCW0805549RFKTB
CRCW0805549RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805549RFKTB
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805549RFKTB.pdf
Availability of CRCW0805549RFKTB
QUANTITY
CRCW0805549RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805549RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805549RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805549RFKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805549RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805549RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0805549RFKTB
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 13 BLK datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H AU 100POS datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf