Vishay/Dale CRCW080557K6FKTA
CRCW080557K6FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080557K6FKTA
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080557K6FKTA.pdf
Availability of CRCW080557K6FKTA
QUANTITY
CRCW080557K6FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080557K6FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080557K6FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080557K6FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080557K6FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080557K6FKTA Details Description
Related parts for CRCW080557K6FKTA
IC POT DGTL 50K OHM SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.75" DIA WHITE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3585EDDB datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf