Vishay/Dale CRCW080559K0FKTB
CRCW080559K0FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080559K0FKTB
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080559K0FKTB.pdf
Availability of CRCW080559K0FKTB
QUANTITY
CRCW080559K0FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080559K0FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080559K0FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080559K0FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080559K0FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080559K0FKTB Details Description
Related parts for CRCW080559K0FKTB
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 50MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 2.4A 235 MOHM TH datasheet.pdf
CONN H-DISTRIBUTOR 4POS INLINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
150UF 250V 18X35,5 datasheet.pdf