Vishay/Dale CRCW08055K10FKTA
CRCW08055K10FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K10FKTA
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K10FKTA.pdf
Availability of CRCW08055K10FKTA
QUANTITY
CRCW08055K10FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K10FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K10FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K10FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K10FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K10FKTA Details Description
Related parts for CRCW08055K10FKTA
TRANS NPN 45V 3A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LIFTING LUGS 2PER/PKG 8MM DIA datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf