Vishay/Dale CRCW08055K23FKEA
CRCW08055K23FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K23FKEA
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K23FKEA.pdf
Availability of CRCW08055K23FKEA
QUANTITY
CRCW08055K23FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K23FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K23FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K23FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K23FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K23FKEA Details Description
Related parts for CRCW08055K23FKEA
DIODE SCHOTTKY DETECT 2V SOT-23 datasheet.pdf
TUNING TOOL FLAT NYLON 3.57" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf