Vishay/Dale CRCW08055K90FKTA
CRCW08055K90FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K90FKTA
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K90FKTA.pdf
Availability of CRCW08055K90FKTA
QUANTITY
CRCW08055K90FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K90FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K90FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K90FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K90FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K90FKTA Details Description
Related parts for CRCW08055K90FKTA
REGULATOR 7.00V VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM FAST-ON 3/0AWG datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 24DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT SMD 30AU datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf