Vishay/Dale CRCW080561K9FKEA
CRCW080561K9FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080561K9FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080561K9FKEA.pdf
Availability of CRCW080561K9FKEA
QUANTITY
CRCW080561K9FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080561K9FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080561K9FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080561K9FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080561K9FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080561K9FKEA Details Description
Related parts for CRCW080561K9FKEA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY NO 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTLR PFC SGL STAGE 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf