Vishay/Dale CRCW0805620KFKTA
CRCW0805620KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805620KFKTA
Brief Description
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805620KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805620KFKTA
QUANTITY
CRCW0805620KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805620KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805620KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805620KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805620KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805620KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805620KFKTA
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ACP-AA-595CX-E2) datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V JB 1206 datasheet.pdf
10MM HIGH PROF EUROSTRIP 4CKT datasheet.pdf