Vishay/Dale CRCW080562K0JNEAHP
CRCW080562K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080562K0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 62K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080562K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW080562K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW080562K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080562K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080562K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080562K0JNEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080562K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080562K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW080562K0JNEAHP
IC OPAMP GP 28MHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 8V 3.3A 6-TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H R/A 16POS datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf