Vishay/Dale CRCW080566R5FKEAHP
CRCW080566R5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080566R5FKEAHP
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080566R5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080566R5FKEAHP
QUANTITY
CRCW080566R5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080566R5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080566R5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080566R5FKEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080566R5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080566R5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080566R5FKEAHP
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
16CH LCD TV MATRIX LED, TQFN56-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 80MA 53 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf