Vishay/Dale CRCW080568R0JNEAHP
CRCW080568R0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080568R0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080568R0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW080568R0JNEAHP
QUANTITY
CRCW080568R0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080568R0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080568R0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080568R0JNEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080568R0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080568R0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW080568R0JNEAHP
TRANS PNP 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
VARISTOR 351V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 130 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 80V 300A 2TOWER datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 1/4" 5.31" datasheet.pdf