Vishay/Dale CRCW080568R1FKEAHP
CRCW080568R1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080568R1FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080568R1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080568R1FKEAHP
QUANTITY
CRCW080568R1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080568R1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080568R1FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080568R1FKEAHP
Related LinksCRCW08056, CRCW080568R1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080568R1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080568R1FKEAHP
IC ADC 14BIT SRL/PAR 64VQFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TERMINAL 2.5MM BLOCK WITH FUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS PNL MNT SKT datasheet.pdf