Vishay/Dale CRCW08056K19FKTB
CRCW08056K19FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K19FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K19FKTB.pdf
Availability of CRCW08056K19FKTB
QUANTITY
CRCW08056K19FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K19FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K19FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K19FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K19FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K19FKTB Details Description
Related parts for CRCW08056K19FKTB
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf