Vishay/Dale CRCW0805806RFKTA
CRCW0805806RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805806RFKTA
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805806RFKTA.pdf
Availability of CRCW0805806RFKTA
QUANTITY
CRCW0805806RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805806RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805806RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805806RFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805806RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805806RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805806RFKTA
TRANS NPN 30V 0.1A TO92 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG02G/AF02/AFG02G datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC DAC 14BIT QUAD SERIAL 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf