Vishay/Dale CRCW08053R65FKEA
CRCW08053R65FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R65FKEA
Brief Description
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R65FKEA.pdf
Availability of CRCW08053R65FKEA
QUANTITY
CRCW08053R65FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R65FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R65FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R65FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R65FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R65FKEA Details Description
Related parts for CRCW08053R65FKEA
OSC XO 48.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RED/RED/RED GN SMD datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 10A PLUNGER QC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
6P 8C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf