Vishay/Dale CRCW080580K6FKTA
CRCW080580K6FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080580K6FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080580K6FKTA.pdf
Availability of CRCW080580K6FKTA
QUANTITY
CRCW080580K6FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080580K6FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080580K6FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080580K6FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080580K6FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080580K6FKTA Details Description
Related parts for CRCW080580K6FKTA
IC REG BUCK SEPIC ADJ 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 4CHAN 5V 44-MQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PROG POWER MANAGER 24-TSSOP datasheet.pdf
LCD COG CHAR 2X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf