Vishay/Dale CRCW080580K6FKTA
CRCW080580K6FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080580K6FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080580K6FKTA.pdf
Availability of CRCW080580K6FKTA
QUANTITY
CRCW080580K6FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080580K6FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080580K6FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)