Vishay/Dale CRCW080582K1FKTA
CRCW080582K1FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080582K1FKTA
Brief Description
RES SMD 82.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080582K1FKTA.pdf
Availability of CRCW080582K1FKTA
QUANTITY
CRCW080582K1FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080582K1FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080582K1FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080582K1FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080582K1FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080582K1FKTA Details Description
Related parts for CRCW080582K1FKTA
IC FPGA 192 I/O 240PQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.2A 130 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
INDICATOR,12VDC,GRN,12MM,LEADS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A3 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf