Vishay/Dale CRCW0805868KFKTA
CRCW0805868KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805868KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 868K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805868KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805868KFKTA
QUANTITY
CRCW0805868KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805868KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805868KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)868k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805868KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805868KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805868KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805868KFKTA
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 PCB BLK datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf