Vishay/Dale CRCW08058K20JNTA
CRCW08058K20JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058K20JNTA
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058K20JNTA.pdf
Availability of CRCW08058K20JNTA
QUANTITY
CRCW08058K20JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058K20JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058K20JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058K20JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058K20JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058K20JNTA Details Description
Related parts for CRCW08058K20JNTA
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.370" 3/5MM 2L datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 12NS 44TQFP datasheet.pdf
GUIDE PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf