Vishay/Dale CRCW08058K87FKTA
CRCW08058K87FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058K87FKTA
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058K87FKTA.pdf
Availability of CRCW08058K87FKTA
QUANTITY
CRCW08058K87FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058K87FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058K87FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058K87FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058K87FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058K87FKTA Details Description
Related parts for CRCW08058K87FKTA
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 930MA 180 MOHM datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
XILINX IC XC4002XLA-09VQ100I Available datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 130PF 100V 5% NP0 0805 datasheet.pdf