Vishay/Dale CRCW08058R06FKEAHP
CRCW08058R06FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R06FKEAHP
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R06FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08058R06FKEAHP
QUANTITY
CRCW08058R06FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R06FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R06FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R06FKEAHP
Related LinksCRCW08058, CRCW08058R06FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R06FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08058R06FKEAHP
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.94M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+18LV SKT datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE TERM 120A datasheet.pdf