Vishay/Dale CRCW08058R66FNEA
CRCW08058R66FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R66FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R66FNEA.pdf
Availability of CRCW08058R66FNEA
QUANTITY
CRCW08058R66FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R66FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R66FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R66FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R66FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R66FNEA Details Description
Related parts for CRCW08058R66FNEA
MOSFET N-CH 30V 65A I-PAK datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 18MM datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE USB RS232 5V WIRE END 5M datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 750MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 270M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf