Vishay/Dale CRCW08058R87FNTA
CRCW08058R87FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R87FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R87FNTA.pdf
Availability of CRCW08058R87FNTA
QUANTITY
CRCW08058R87FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R87FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R87FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R87FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08058R87FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R87FNTA Details Description
Related parts for CRCW08058R87FNTA
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1506TR 8" datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16SO datasheet.pdf
ELECTRODE DISCHARGE MODULES 10 datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL 6BIT 24QFN datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.4KV 240A Y1-CU datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf