Vishay/Dale CRCW080590K9FKTB
CRCW080590K9FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080590K9FKTB
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080590K9FKTB.pdf
Availability of CRCW080590K9FKTB
QUANTITY
CRCW080590K9FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080590K9FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080590K9FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080590K9FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080590K9FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080590K9FKTB Details Description
Related parts for CRCW080590K9FKTB
SHUNT 2 POS RED 1=STRIP OF 20 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 10.15"L X 6.15"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PROTECTIVE CAP M12 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.200 T/H datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 3" datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RIB CBL 100 100RL TOPCT 7CKT 26A datasheet.pdf