Vishay/Dale CRCW08059K10JNEAHP
CRCW08059K10JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08059K10JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08059K10JNEAHP.pdf
Availability of CRCW08059K10JNEAHP
QUANTITY
CRCW08059K10JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08059K10JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08059K10JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08059K10JNEAHP
Related LinksCRCW08059, CRCW08059K10JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08059K10JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW08059K10JNEAHP
ELECTRONIC BUZZER datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL RED-YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.2KV DO205AB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf