Vishay/Dale CRCW1206100KFHTAP
CRCW1206100KFHTAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206100KFHTAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206100KFHTAP.pdf
Availability of CRCW1206100KFHTAP
QUANTITY
CRCW1206100KFHTAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206100KFHTAP
Internal Part NumberEIS-CRCW1206100KFHTAP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206100KFHTAP
Related LinksCRCW1206, CRCW1206100KFHTAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206100KFHTAP Details Description
Related parts for CRCW1206100KFHTAP
KWIK NUT 0.780" M8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 WW datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 39W 28V NI-880 datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf