Vishay/Dale CRCW120610K0FKEC
CRCW120610K0FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120610K0FKEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120610K0FKEC.pdf
Availability of CRCW120610K0FKEC
QUANTITY
CRCW120610K0FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120610K0FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW120610K0FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120610K0FKEC
Related LinksCRCW1206, CRCW120610K0FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120610K0FKEC Details Description
Related parts for CRCW120610K0FKEC
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS 15PSI 5/8" 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DDR-II TERMINATION REG 8-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf